VINTAGE CORNER: Madonna vs. kolczyk

Dziś przeszłość nie aż tak odległa, bo zaledwie – ekhm – 25 lat wstecz.

Na tę okoliczność wygrzebaliśmy z przepastnych zasobów internetu okładkę amerykańskiego pisemka Rock Video (chyba już nieistniejącego i nie dziw, bo kto pamięta, co to jest ‚video’?!?). Oczywiście wybraliśmy ten skan dlatego, że Madonna z lizaczkiem zapowiada swoje historie z mężczyznami, i jak to się po nich wspinała do celu tak skutecznie, że niejeden do dziś pozostaje emocjonalnym trupem. Zwracamy uwagę, że były to czasy, kiedy jeszcze przebarwienia na czole wokalistki mogły pojawić się niewyretuszowane on the cover of the magazine, dzięki czemu wygląda dziś o niebo lepiej, niż wtedy.

Ale to w ogóle były inne realia. Naszą uwagę przykuł na przykład górny róg okładki:

Oto Corey Hart, słodziaczek z Kanady, robiący podówczas za słodkogłosy sercołamacz nastoletnich serc sezonu, musi bronić się przed podejrzeniami o gejowstwo bo – uwaga! nosi kolczyk. Próbowaliśmy wyguglać, jak konkretnie w tym wypadku się wybronił, ale nadaremnie – afera utonęła w internetowej przestrzeni na dobre. Wiemy za to, że Corey ostatecznie skończył z dwoma żonami i jakimiś dziećmi, chociaż to – jak wiadomo – nie przesądza o niczym.

Rozczuliliśmy się jednak nieco, bo to w ogóle były czasy, kiedy w nastoletnich czasopismach pytano fanów o zwyczaje idoli w w takich ankietkach, skąpe fakty zbierało się w taki sposób, a kontakt z gwiazdą następował jednostronnie za pośrednictwem tradycyjnej poczty, przez box w wytwórni muzycznej. Wtedy jeszcze pytano młodych piosenkarzy, czy nie krępują się śpiewać o intymnych uczuciach.

Z drugiej strony mieliśmy niedawno okazję przejrzeć książkę, traktującą o tym, jaką rolę w ewolucji społecznej akceptacji homoseksualizmu odegrał młodzieżowy magazyn Bravo. Uderzyło nas zestawienie dwóch nagłówków z wydań, które dzieliło ponad dwadzieścia lat: poza nazwiskami i jakością zdjęć nie różniły się niczym. Jeden zapytywał dramatycznie: ‚George Michael – ist er wirklich schwul?’ (tak-tak, drogie dzieci, kiedyś nie było jeszcze wiadomo), drugi – ‚Zac Efron – ist er wirklich schwul?’

No właśnie…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: