L-FILES: Who’s That Girl?

Jeśli wraz z sukcesem Sweet Dreams można było uznać Eurythmics za sensację sezonu, to wkrótce dowiedli także, że są niezwykle płodni i sensacja potrwa nieco dłużej. Idąc za ciosem w tym samym, 1983 roku, duet wypuszcza kolejny longlplay, Touch, rojący się od pomysłów, które – w połączeniu z mnogością kawałków niepublikowanych – spokojnie wystarczył by na 80 minut dzisiejszej płyty CD. Wtedy, w czasch dwustronnego winylu, dziewięć utworów obejmowało standardowe czterdzieści parę minut. Singlem zapowiadającym płytę została elektroballada, Who’s That Girl?

W klipie do piosenki Eurythmics jeszcze bardziej rozbujali genderową huśtawkę, kreując tak żeńskie wcielenie wokalistki (wizualnie) żywcem wyciągniętej z lat 60., jak i jej męskie alter ego. Jakby tego było mało, obie postaci w finale zwierają usta w pocałunku. Wśród towarzystwa, otaczającego wianuszkiem Dave’a – tu upozowanego na bawidamka, przewinęły się równie niejednoznaczne indywidua, z Marylin, transseksualnym wokalistą i kumplem Boya George’a na czele (dzięki kilkusekundowemu udziałowi w tym klipie rozpoczęła się jej/jego kariera solowa).

Trik zadziałał. Jaskrawe makijaże, nastroszone fryzury, niejednoznaczne role seksualne, klimat współczesnego kabaretu w warstwie wizualnej, wsparte muzycznie ubranymi w smutną, elektroniczną muzykę przeciągłymi melodramatycznymi frazami Annie, podtrzymały zainsteresowanie zespołem. Wkrótce okazać się miało, że na ikonicznej okładce płyty Lennox pokaże się w skórzanej masce z sex-shopu. Dziś to może śmieszyć, wtedy – intrygowało.

Jak w przypadku wielu innych kawałków z elektronicznego okresu duetu, z czasem okazało się, że sprawdzają się równie dobrze w instrumentarium bardziej akustycznym (co dobitnie pokazują koncertowe wersje AD 1987 i 1995). My – jak zwykle podsuwamy przeróbki: udany, klimatyczny cover przeboju w wykonaniu dziewczyńskiego duetu She is Danger, a po kliknięciu na ‚czytaj więcej’ – dwa remiksy.

Kliknij ‚czytaj więcej’, aby zobaczyć więcej zdjęć duetu z tego okresu i posłuchać remiksów piosenki.


Dwa nieco odmienne podejścia do Who’s That Girl? – wersja glamour na potrzeby pokazu mody oraz bliższa klimatycznie oryginałowi, nieco przyciężka i mroczna, minimalistyczna przeróbka Equanda z 2010 roku.

http://player.soundcloud.com/player.swf?url=http%3A%2F%2Fapi.soundcloud.com%2Ftracks%2F11084939%3Fsecret_token%3Ds-OCnAI&show_comments=false&auto_play=false&color=ccddbb
Equand vs Eurythmics – Who’s That Girl? (2010)

Zobacz pełen wykaz postów z cyklu L-FILES.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: