KSIĄŻKA: Kochanek czerwonej gwiazdy

W ubiegły piątek na łamach Innastrona.pl ukazała się nasza recenzja wydanej po latach książki Witolda Jabłońskiego. Jeśli ktoś jeszcze nie wie: to gejowskie romansidło, osadzone w czasach upadku PRLu, Berlińskiego Muru i paru innych instalacji Wujka Stalina i jego kontynuatorów. Rzecz pisana była na gorąco na początku lat 90., a ukazuje się dopiero teraz, bo wtedy nikt jej nie wydał, a następnie zaginęła.

Książka frapująca, raz – jako świadectwo epoki i ówczensego stylu życia i pisania, dwa – jako tekst, który w wymiarze krytyki systemów represyjnych niewiele jak się okazuje stracił na aktualności.

Skłonności homoseksualne są u schyłku PRL-u kompromitującym przyczynkiem do pogardy, represji, nadużyć czy wymuszeń. Jednak i tu rysuje się przełom – znamienna jest jedna z późniejszych scen, gdy podczas rozmowy w towarzystwie ktoś objaśnia, że teraz nie powinno się już mówić ciota czy ‚pedał’, ale ‚gej’, i rozpoczynają się dywagacje, jak odmieniać to nowe słowo. W kwestii zmian społecznych Jabłoński sygnalizuje nowe tendencje, choć nie byłby też sobą, gdyby pesymistycznie acz proroczo nie założył, że reżim czerwony zastąpiony zostanie czarnym. Pierwszą odsłoną batalii starego z nowym stanie się powieściowy skandal wokół inscenizacji w teatrze miejskim filozoficzno-pornograficznej „Justyny” markiza de Sade.
[czytaj całą recenzję]

170 stron mini-powieści czyta się lekko i szybko, całość – z uwagi na liczne sceny erotyczne – nosi znamiona skandalu (premiera odbyła się w warszwskim sex-klubie Fantom). Po raz kolejny należy się pochwała wydawnictu Abiekt.pl, które konsekwentnie odgruzowuje i przybliża branżową przeszłość Polski i Polaków (vide wcześniejsze Homo Warszawa i Art Pride). Niby to ledwie dwie-trzy dekady, a za następne dwie czy trzy pies z kulawą nogą by o tym wszystkim nie pamiętał. Wieść gminna głosi, że mimo tytaniczności tej pracy, jeszcze się nie zniechęcił…

Książkę Witolda Jabłońskiego, Kochanek czerwonej gwiazdy, nabyć można m.in. na stronach: Abiekt.pl, Bearbook.pl (patron wydania), Prideshop.pl i Gildia.pl.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: