VINTAGE CORNER: Maryam Şahinyan

Zdjęcie wykonane w 1947 r. w Stambule, w fotostudio Galatasaray, prowadzonym nieprzerwanie przez 60 lat XX wieku przez jego założycielkę, Maryam Şahinyan. Jej zakład fotograficzny był specyficzny: Maryam była kobietą-fotografką, imigrantką z Armenii, innowierczynią, cechowała się otwartością, właściwą życzliwym obserwatorom świata. Do końca pracowała na czarno-białych kliszach i staromodnych aparatach.

Przed jej obiektyw trafiała specyficzna klientela wielokulturowego miasta, głównie klas średnich i niższych; artyści, sportowcy, duchowni, imigranci, Żydzi, Grecy, przedstawiciele najróżniejszych ‚mniejszości’. Szczególnie dużo fotografowała kobiet, które nabrały do niej zaufania jako do portrecistki.

Pozostawiła po sobie 200.000 zdjęć dokumentujących zwyczaje, ubiory, typu ludzkie, przemiany kulturowe tureckiej stolicy na przestrzeni dziesięcioleci. Archiwum Maryam zostało właśnie dzięki zabiegom antropologa miasta i artysty, Tayfuna Serttaşa, skatalogowane, odrestaurowane i zdigitalizowane. Po dużej wystawie zdjeć fotografki, całość zbiorów zostanie wkrótce udostępniona online. Nie zachowało się archiwum atelier, stąd nieznane są okoliczności powstania romantycznego zdjęcia pana z panem, już teraz jednego ze znaków rozpoznawczych kolekcji.

Paradoksalnie, po samej Maryam pozostały ledwie portrety dowodowe i wiadomo o niej jeszcze mniej, niż o jej modelach. Ciekawe eseje na temat jej dorobku znaleźć można tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: