VINTAGE CORNER: Tom’s Coming Home


Touko Laaksonen – Tom’s Finnish Tango (1947)

Tak jakoś wychodzi, że upodobaliśmy sobie w tej rubryczce facetów, tańczących w parach. Ale nie możemy oprzeć się urokowi tego obrazka…

Dla wszystkich, którzy po tytule posta spodziewali się zobaczyć którychś z niezliczonych bysiów Toma of Finland, mamy dobrą i złą wiadomość: to jest jego praca, ale w stylu, który przejawiał jeszcze zanim na potrzeby amerykańskiego rynku przybrał proste pseudo Tom i – już w nowym wcieleniu – wypracował estetykę, która dwie dekady później miała zmienić na zawsze gejowski świat.

Kto ciekaw biograficznych szczegółów oraz paru innych mniej obscenicznych prac artysty – zapraszamy tutaj.


Touko na zdjęciu do albumu maturalnego, koniec lat 30. źródło: Facebook.

O Touko wspominamy dziś nie bez kozery: pojutrze otwarta zostanie retrospektywna prac artysty w rodzimej Finlandii. Urodził się w miejscowości Kaarina nieopodal Turku, które to miasto nosi nobilitujący tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2011. W programie wydarzeń sezonu nie mogło więc – zdaniem organizatorów – zabraknąć uhonorowania światowej sławy rodaka o tak wielkim wpływie na popkulturę. We współpracy z fundacją, opiekującą się dorobkiem artysty przygotowano więc reprezentacyjną wystawę, która przybliżyć ma jego twórczość, w tym także mieszkańcom Turku, nie do końca zorientowanym, jak znane nazwisko kojarzone jest z ich miastem.

Czy tylko my zastanawiamy się, jak to się ma do pomysłów wokół projektu Warszawa ESK 2016?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: